Czasami, zamiast wykorzystywać cegły i inne elementy, muruje się z kamienia. Jest to specyficzny materiał i mało doceniany, mimo tego, że jest wykorzystywany od zarania dziejów. Kamieniarstwo swe piękno może ukazać dopiero po skończeniu domu czy innego obiektu. Przykładowo: przy nowo powstałych budynkach elementy kamienne łagodzą te wszystkie nowoczesne trendy i tworzą unikalny klimat obiektu.
Kamieniarze mówią: kamień raz podniesiony ze sterty powinien być wmurowany w budynek. Każdy z nich ma przecież specyficzny kształt i gdziekolwiek się go nie włoży – będzie pasował. Przebieranie i selekcjonowanie kamienia do pracy murarskiej powoduje, że prace wyglądają nienaturalnie i tracą swój charakter.
Najważniejszą umiejętnością dla kamieniarza jest łupanie kamieni, czyli dostosowywanie ich kształtu do swoich potrzeb. Pytając się 10 kamieniarzy, każdy przedstawi inną metodę wykonywania swojej pracy. Tylko wieloletnie doświadczenie pozwala im na kształtowanie odpowiednich brył kamienia. Trzeba poznać jego strukturę, materiał – bazalt, granit itp., wiedzieć gdzie uderzyć, żeby odpowiednio go rozłupać. Praktycznie tak samo jak z rzeźbieniem w drewnie. Doświadczenie, umiejętność posługiwania się narzędziami i dogłębne poznanie materiału w którym się pracuje, to 3 elementy udanej pracy kamieniarza.