Rzeźba pamiątkowa i okolicznościowa

Rzeźbiłem pamiątki np. na Pierwszą Komunię Święta – Matka Boska. Tworzyłem nagrody na mistrzostwa województwa w brydżu sportowym, związane z symbolami karcianymi. Wszyscy wygrywający mieli już dosyć standardowych pucharów i ciągle było zapotrzebowanie na coś nowego.

W sklepach można spotkać drewniane figurki w zależności od regionu. W regionie rozpoznawanym przez Wielkie Jeziora Mazurskie, lasy z kółkami łowieckimi, przeważnie są to rzeźby myśliwych, rybaków, postaci świętych. W górach, w Zakopanem, są to górale w różnych pozycjach, w regionalnych strojach, postać Pana Jezusa Frasobliwego czy mnisi na wesoło. Wszystko w różnych wielkościach.

Miałem klienta, który zażyczył sobie wielkiego niedźwiedzia stojącego na dwóch łapach. Wybudował w Niemczech jamę z kamienia, ogrodził to i wsadził niedźwiedzia na wózek. Ma pilot, którym steruje rzeźbą – wyjeżdża z jamy z rykiem. Zwierzak miał 1,70 m wysokości i musiał być zaimpregnowany specyfikami odpornymi na warunki atmosferyczne, ponieważ był cały czas na dworzu.